fbpx
Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Łódź Kaliska: Alementarz

Jacek Michalak

Trudno o lepsze zakończenie kolejnego, czwartego już, sezonu wystawienniczego niż prezentacja twórczości grupy Łódź Kaliska. Grupy, która od prawie trzydziestu lat, ze znacznym powodzeniem, aktywnie uczestniczy w polskim życiu artystycznym. Z przyjemnością, w połowie czerwca, zaprezentujemy w Atlasie Sztuki najnowszy, błyskotliwy projekt Łodzi Kaliskiej zatytułowany Alementarz.

Kilkumiesięczna współpraca podczas realizacji Alementarza to już drugie spotkanie Atlasa Sztuki i Łodzi Kaliskiej. Pierwszy raz spotkaliśmy się, realizując poprzedni projekt piątki artystów – Chińczyków oglądających reklamę Atlasa Sztuki. Po ubiegłorocznej prezentacji Chińczyków… podczas II Łódź Biennale w tym roku praca zostanie pokazana we Wrocławiu, Poznaniu oraz Rzymie. Wystawieniem Alementarza, jeszcze przed jego premierą w Łodzi, zainteresowanych jest kilka galerii zagranicznych.

Tradycyjnie każdej wystawie w Atlasie Sztuki towarzyszy katalog. W przypadku Alementarza Łodzi Kaliskiej będzie to katalog dwuczęściowy. W pierwszej części zachęcam gorąco do lektury tekstu Kuby Banasiaka – młodego historyka sztuki, odkrycia wśród krytyków sztuki mijającego sezonu. W tekście zatytułowanym Awangarda w czasach grozy i groteski autor w interesujący sposób sytuuje działania Łodzi Kaliskiej na tle aktywności innych artystów w Polsce lat 70. i 80. Polecam także lekturę interesującej rozmowy, jaką z artystami przeprowadzili Krzysztof Cichoń i Andrzej Walczak. Rozmowy nieco „odjechanej” i jedynej w swoim rodzaju, która pokazuje może nie wszystkim znane oblicze Łodzi Kaliskiej i świetnie oddaje atmosferę pracy nad Alementarzem – pełną zaskakujących i zabawnych sytuacji. Chciałbym zapowiedzieć także drugą cześć katalogu, która zostanie opublikowana w lipcowym numerze „Arteonu”. Znajdzie się w niej tekst nt. Alementarza autorstwa prof. dr hab. Marii Poprzęckiej zatytułowany Nauczanie początkowe. Alementarz Łodzi Kaliskiej to projekt wielopłaszczyznowy, w ciekawy i przemyślany sposób odnoszący się do współczesności. Tej prezentacji Łodzi Kaliskiej nie można nie zobaczyć. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy i zapoznania się między innymi z takimi hasłami jak: A jak Ali Baba, A jak Alleluja, A jak Antyfeminizm, A jak Ameryka, A jak Arab, A jak Arnold czy też A jak Art.

Śpiewogra Atlasa Sz. z Łodzią K.

występują: po stronie Łodzi Kaliskiej: Marek Janiak jako Janiak, Andrzej Kwietniewski jako Kwiecień, Andrzej Wielogórski jako Makary oraz Andrzej Świetlik jako Świetlik
po stronie Atlasa Sztuki: Krzysztof Cichoń jako K.C. i Andrzej Walczak jako A.W.