fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Carl De Keyzer: Moments Before the Flood

Jacek Michalak

Prace urodzonego w 1958 roku w Kortrijk (Belgia) Carla De Keyzera nie były dotychczas pokazywane w Polsce. Artysta rozpoczął swoją pracę zawodową jako fotograf w 1982 roku. 
W latach 1982-1989 uczył fotografii w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie, od 2009 roku ponownie jest wykładowcą w tej uczelni. W 1990 roku De Keyzer został „No-minee Member” legendarnej agencji fotograficznej Magnum Photos, stając się jej pełnoprawnym członkiem zwyczajnym („Full Member”) cztery lata później w 1994 roku. W latach 2003-2004 artysta był wiceprezesem agencji Magnum Photos. 
De Keyzer to fotograf dokumentalista, który od początku swojej aktywności artystycznej realizując duże projekty, badał marginalizowane grupy społeczne, zajmował się transformacjami społecznymi, wpływem człowieka na otaczające go środowisko. Artysta zrealizował kilkanaście dużych projektów, spośród których należy wymienić takie jak: India (1987), Homo Sovieticus (1989), God, Inc. (1992), East of Eden (1996), EVROPA (2000), ZONA (2003), Trinity (2007), Congo (Belge) (2010) i oczywiście Moments Before the Flood (2012). Najnowsze prace Carla De Keyzera znalazły się w opublikowanym w minionym roku albumie The First World War Now, który prezentuje obiektywami dziesięciu członków Magnum ich współczesne wizje wojny. W styczniu tego roku artysta rozpoczął realizację kolejnego nowego projektu. 
De Keyzer, poza wspomnianą wcześniej nominacją do Prix Pictet, otrzymał wiele nagród i wyróżnień, spośród których warto wspomnieć o nagrodzie W. Eugene Smith w 1990 roku oraz nagrodzie Kodaka w 1992 roku. Prace artysty znajdują się w ważnych kolekcjach międzynarodowych. 

Zadania przybliżenia polskiemu czytelnikowi twórczości Carla De Keyzera podjął się dr Adam Mazur, którego tekst publikujemy w związku z wystawą. Autorem drugiego publikowanego tekstu jest znany belgijski pisarz David Van Reybrouck, który opisał projekt Carla De Keyzera. 

Indywidualna wystawa Carla De Keyzera to drugi projekt zrealizowany we współpracy z brukselską galerią Roberto Polo oraz czwarty projekt fotograficzny prezentowany przez Atlas Sztuki w okresie trwania łódzkiego Fotofestiwalu.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Atlasa Sztuki, warto poświęcić uwagę twórczości belgijskiego fotografa.

Moments Before the Flood: Carl De Kreyzer*

Powszechne stało się twierdzenie, że w wyniku zmian klimatycznych średni poziom morza przed upływem wieku ulegnie znacznemu podniesieniu, po części z winy nas, ludzi. Prognozy wahają się o kilkadziesiąt centymetrów