fbpx
Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Wojciech Wilczyk: Święta Wojna

Jacek Michalak

Wojciech Wilczyk zrealizował projekt Święta Wojna w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz konurbacji górnośląskiej. Artysta sfotografował graffiti stworzone przez kibiców piłki nożnej. Najnowszy projekt już przed swoją premierą wzbudził spore zainteresowanie. W niniejszym katalogu publikujemy teksty napisane specjalnie z okazji wystawy w Atlasie Sztuki przez prof. Joannę Tokarską-Bakir, dr Annę Zawadzką i dra Adama Mazura. Joanna Tokarska-Bakir w swoim tekście analizuje najnowszy projekt Wilczyka poprzez pryzmat staropolskich tumultów wzniecanych przez młodych chłopców po łacinie określanych przez księdza Piotra Skargę jako pueri. Anna Zawadzka w swoim eseju zwraca naszą uwagę na polityczny wymiar kibicowskiego graffiti pisząc, iż „kibicowskie graffiti to także akces do przestrzeni miejskiej. Nikt z takim uporem, konsekwencją i poświęceniem jak kibice nie realizuje «prawa do miasta», o którym mówią miejscy aktywiści. Wysiłek włożony w przygotowanie projektu graffiti i namalowanie go, pieniądze włożone w farby, czas włożony w kibicowską działalność, ryzyko poniesienia kary za «wandalizm» oraz uszczerbku na zdrowiu przy malowaniu na wysokościach i w trudno dostępnych miejscach – wszystko to w ramach darmowej pracy na rzecz wspólnoty, zmieniania miejskiej przestrzeni, dbałości o najbliższe otoczenie”. Adam Mazur w swoim tekście analizuje nie tylko Świętą Wojnę, ale także pozostałe dotychczasowe projekty zrealizowane przez artystę. 

Przygotowując poprzedni projekt Wojciecha Wilczyka, Niewinne oko nie istnieje, zdecydowaliśmy się opublikować oprócz katalogu towarzyszącego wystawie także album zawierający wszystkie prace projektu. Ze względu na duże zainteresowanie w kilka miesięcy I nakład książki został wyczerpany i publikacja doczekała się II wydania. W przypadku Świętej Wojny również ze względu na wielowymiarowość i wagę projektu, opublikowaliśmy wspólnie z Wydawnictwem Karakter książkowe wydanie zawierające obok publikowanych w niniejszym katalogu tekstów także przygotowany przez artystę słownik haseł, symboli, terminów i akronimów pojawiających się na fotografiach. Album Święta Wojna zawiera wszystkie fotografie z najnowszego cyklu artysty. 

Po premierowym pokazie w Atlasie Sztuki projekt zostanie pokazany 5 lutego 2015 roku w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. Kolejnymi miejscami prezentacji Świętej Wojny będą Galeria Labirynt w Lublinie oraz BWA w Tarnowie. Jestem głęboko przekonany, że kolejne lata zaowocują następnymi ekspozycjami, a lista miejsc prezentacji Świętej Wojny będzie co najmniej tak długa jak lista miast, w których pokazany został poprzedni projekt artysty Niewinne oko nie istnieje.