fbpx
Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Stanisław Koguciuk i Jan Uścimiak: Gospodarz śpi a jemu w polu rośnie

Jacek Michalak

Stylistyką swoich prac, techniką ich wykonania czy kolorystyką pozostają w nurcie sztuki ludowej, jednak tematyka ich prac wykracza poza granice tradycyjnie przypisywane temu rodzajowi twórczości. Obaj są niezwykle czujnymi i bacznymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości. Ich celne a jednocześnie dowcipne komentarze dotyczące aktualnych wydarzeń, polityki czy kondycji społecznej w zestawieniu z ludową stylistyką stanowią niespotykane i unikatowe połączenie. Sami twórcy są przesympatycznymi, bardzo skromnymi ludźmi oddanymi własnej twórczości.

W katalogu wystawy publikujemy teksty na temat twórczości Stanisława Koguciuka i Jana Uścimiaka autorstwa Jagody Barczyńskiej i Agaty Mendrychowskiej. Obie autorki, historyczki sztuki, są głęboko przekonane, że spotkanie z twórczością Koguciuka i Uścimiaka będzie interesujące dla widza, ja zaś polecam lekturę ich tekstów. Polecam także lekturę rozmowy, jaką z artystami przeprowadził Jan Janiak, etnolog, doktorant na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 

Gospodarz śpi a jemu w polu rośnie to zdanie zaczerpnięte z jednego z obrazów Stanisława Koguciuka. Z przyjemnością zapraszam do zobaczenia, co urosło z zamiłowania do sztuki Stanisława Koguciuka i Jana Uścimiaka.