fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Erika Hoffmann-Koenige: Mój wybór dla Atlasa Sztuki z Kolekcji Hoffmann 

Jacek Michalak

Pierwszy raz w historii wystawa z Kolekcji Hoffmann zostanie pokazana poza granicami Niemiec, zaś miejscem tej prezentacji będzie Atlas Sztuki. Tytuł wystawy Erika Hoffmann-Koenige: Mój wybór dla Atlasa Sztuki z Kolekcji Hoffmann mówi sam za siebie, a nazwiska twórców, których prace wybrała kolekcjonerka, dodatkowo potęgują wrażenie wyjątkowości tego wydarzenia. To dla nas wielki honor móc zaprezentować naszym widzom ten projekt, za co Pani Erice Hoffmann-Koenige serdecznie dziękuję. Dodam, że spotkania z Eriką Hoffmann-Koenige są zawsze niezwykłe, Pani Hoffmann-Koenige jest nie tylko miłośniczką i znawczynią sztuki, ale także charyzmatyczną osobowością. 

Tradycyjnie, w związku z wystawą przygotowaliśmy katalog, tym razem polsko-niemiecki, w którym opublikowane zostały trzy, bardzo różne teksty autorstwa: prof. dra Eugena Blume – dyrektora Hamburger Bahnhof – Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie, prof. Marii Poprzęckiej z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marty Skłodowskiej – historyka sztuki, kuratorki w Muzeum Miasta Łodzi. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Rolf Nikel, który objął patronatem honorowym wystawę, zgodził się napisać kilka słów na temat tej wyjątkowej prezentacji. Całość katalogu uzupełnia moja rozmowa z Eriką Hoffmann-Koenige. Zapraszam do lektury, która przybliży nie tylko osobę kolekcjonerki, ale przede wszystkim ważną, choć mało znaną w Polsce, kolekcję sztuki współczesnej.

Z wielką przyjemnością zapraszam do odwiedzenia wystawy przygotowanej przez Erikę Hoffmann-Koenige w przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki.