fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski: Inteligibilna sztuka bez gwałtu

Jacek Michalak

Współpraca z Gerhardem Jürgenem Blumem-Kwiatkowskim, w trakcie przygotowywania Argumenty, była niezwykłym spotkaniem z człowiekiem pogodnym i życzliwym, który sam o sobie mówi, że jest twórcą stanów wyjątkowych. Sukces Argumenty stał się zachętą do kolejnego spotkania ze światem inteligibilnym. Zanim zakończyła się prezentacja Argumenty w Atlasie Sztuki, rozmawiałem już z Gerhardem Jürgenem Blumem-Kwiatkowskim o kolejnej wystawie.

Inteligibilna sztuka bez gwałtu to prezentacja, na którą składa się ponad 100 dzieł 29 artystów z Niemiec, Polski, Austrii, Izraela, Japonii i Holandii. Większość prac została przygotowana specjalnie na tę wystawę. Po premierze w Atlasie Sztuki wystawa zostanie, w 2007 roku, pokazana w Kunststation Kleinsassen w Niemczech i w The Israel Museum w Jerozolimie.

W niniejszym katalogu publikujemy, wyjątkowo, tylko jeden tekst – manifest sztuki inteligibilnej autorstwa kuratora wystawy Gerharda Jürgena Bluma-Kwiatkowskiego, choć jest to tekst trudny i namiętny, gorąco zachęcam do jego uważnej lektury.

Wystawie Inteligibilna sztuka bez gwałtu towarzyszy również inna publikacja – katalog w trzech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej i angielskiej) przygotowany przez Gerharda Jürgena Bluma-Kwiatkowskiego dla Atlasa Sztuki, Kunststation Kleinsassen oraz The Israel Museum. Wszystkim zainteresowanym działalnością i twórczością Gerharda Jürgena Bluma-Kwiatkowskiego polecam także obszerny katalog przygotowany z okazji wystawy Argumenta w Atlasie Sztuki, który został opublikowany w ubiegłym roku, w sierpniowym numerze miesięcznika o sztuce „Arteon”.

Z przyjemnością zapraszam do odwiedzenia Atlasa Sztuki i zobaczenia harmonii, porządku i piękna świata poznawalnego tylko rozumowo.