fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Zbigniew Rybczyński

Jacek Michalak

Zbigniew Rybczyński urodził się w Łodzi, tutaj mieszkał kilka pierwszych lat swojego życia, tu studiował i pracował po studiach. W Łódzkim Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for zrealizował swoje wielkie dzieło Tango. Miał okazję kilkakrotnie wrócić do Łodzi, będąc już uznanym w świecie twórcą. W 1999 roku odsłonięto jego gwiazdę w Łódzkiej Alei Sławy, w 2008 roku PWSFTviT przyznała artyście tytuł doktora honoris causa w dziedzinie sztuki filmowej, w tym samym roku został laureatem Nagrody Katarzyny Kobro. W roku 2013 Łódzka Szkoła Filmowa obchodziła jubileusz 65-lecia, zaś wystawa w Atlasie Sztuki była jednym z projektów towarzyszących temu jubileuszowi.

Artysta powszechnie znany jest, przede wszystkim, jako twórca Tanga, nagrodzonego Oskarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany 1982 roku. Był to pierwszy Oskar dla polskiej produkcji filmowej. Poza Oskarem ma na swoim koncie całą kolekcję innych, ważnych nagród, wśród których warto wspomnieć o Grand Prix na MFFK w Oberhausen za Tango, nagrodzie Emmy za Orkiestrę, Srebrnym Lwie w Cannes za Imagine, The Golden Gate Award za Kafkę, Prix Italia za Orkiestrę, oraz wiele innych nagród za filmy i wideo na festiwalach i konkursach między innymi w Krakowie, Chicago, Melbourne, Hueska, Oberhausen, Tokio, San Francisco, Tampere, Ottawie, Annency, Paryżu, Mediolanie i Batumi. 

Artysta jest autorem rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego, będących rezultatem badań nad obrazem i efektami specjalnymi, dla których udzielono ochrony patentowej w Stanach Zjednoczonych. 

Zbigniew Rybczyński pracował na wielu znamienitych uczelniach świata, wspomnę tu tylko o Columbia University w Nowym Jorku, Kunsthochschule für Medien w Kolonii i Yoshiba University of Art and Design w Tokio. W latach 2009-2013 Rybczyński tworzył wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych. 

Co prawda minęło juz trochę czasu, od kiedy Rybczyński zrealizował ostatni film, ale artysta cały czas pracuje. Jak sam mi powiedział „jest na etapie rozwoju narzędzi do kolejnego filmu”. Poza tym wykłada, pisze i jest wielkim ambasadorem polskiej sztuki filmowej w świecie. Lista miejsc, do których został zaproszony, jest imponująca. Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni Zbigniew Rybczyński wygłosił wykład i uczestniczył w prezentacji swojej twórczości w Turynie, wziął udział jako wykładowca w konferencji międzynarodowej oraz był jurorem na festiwalu filmowym w stolicy Węgier. Bardzo cieszę się, że przyjął zaproszenie Atlasa Sztuki i znalazł czas, aby wspólnie z nami przygotować wystawę.

W katalogu towarzyszącym wystawie publikujemy dwa teksty na temat twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego. Autorem pierwszego z nich jest reżyser Andrzej Barański, z którym Rybczyński tworzył swoje pierwsze dzieła jeszcze w okresie studiów w PWSFTviT. Siegfried Zielinski, profesor teorii mediów, archeologii i variantologii sztuk i mediów z Universität der Künste w Berlinie, jest autorem kolejnego eseju na temat twórczości artysty. Katalog uzupełniają dwie rozmowy ze Zbigniewem Rybczyńskim. Na temat istoty twórczości z artystą rozmawia Piotr Krajewski, kurator jego wystaw w Poznaniu (2009), Wrocławiu (2009), Berlinie (2011) i Karlsruhe (2012), natomiast o życiu w Polsce artysta opowiedział niżej podpisanemu.

Zapraszam do zobaczenia retrospektywnej wystawy Zbigniewa Rybczyńskiego przygotowanej w Atlasie Sztuki przez prof. Józefa Robakowskiego. Pokażemy szkice, rysunki, obrazy, filmy, wideo oraz szczególną instalację. Zaprezentujemy też, wybrane przez Józefa Robakowskiego, dawne sztychy z kolekcji Zbigniewa Rybczyńskiego, który, o czym można przeczytać w katalogu, jest także kolekcjonerem. To jedyna okazja poznania artysty z tej strony.