fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Krzysztof Wodiczko: Goście

Jacek Michalak

Kariera artystyczna Krzysztofa Wodiczki trwa już ponad czterdzieści lat. Urodzony w 1943 roku w Warszawie artysta od 1977 roku pracuje i mieszka w Ameryce Północnej. Od czasu wyjazdu z Polski obok działalności artystycznej zajmuje się kształceniem studentów. Profesor Krzysztof Wodiczko od 1994 roku jest dyrektorem Center for Advanced Visual Studies prestiżowego Massachusetts Institute of Technology. W 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa ASP w Poznaniu. W swoich pracach wykorzystuje przestrzeń publiczną do projekcji o tematyce społecznej i politycznej. Przez lata aktywności artysty jego prace były podziwiane w wielu miejscach na świecie. Artysta mimo, że odniósł sukces, dalej intensywnie tworzy, kontynuując swój triumfalny pochód przez renomowane światowe galerie i muzea. We wstępie do katalogu wydanego w związku z prezentacją projektu Goście Krzysztofa Wodiczki w Pawilonie Polonia na 53. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2009 roku Komisarz Pawilonu Polskiego i Dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki dr Agnieszka Morawińska napisała: „Wielkim sukcesem artysty jest to, że potrafił w tylu miejscach, w rozmaitych punktach świata, wśród różnych historii i kultur, dotknąć miejsc bolesnych i poprzez monumentalne projekcje ukazać je wielkiej liczbie ludzi”. I nie inaczej było z Gośćmi w Wenecji. 
O projekcie Krzysztofa Wodiczki pisały wszystkie ważne dziennik światowe, od Corriere della Sera, przez Le Figaro, Le Monde, ABC, The Sunday Times, Boston Globe, Die Tageszeitung po New York Times. Wiele miejsca najnowszemu projektowi artysty poświęciła prasa branżowa. Wszyscy dostrzegli walory projektu, zaś zaangażowana w jego produkcję Hanna Wróblewska, Zastępca Dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, zaraz po otwarciu wystawy w Wenecji napisała w liście do mnie: „Projekcje wyszły przepięknie i myślę że wszystkich koproducentów przepełnia duma”. Warto dodać, że Krzysztof Wodiczko 23 lata temu, w 1986 roku, reprezentował Kanadę na Biennale Weneckim.

Atlas Sztuki, który był koproducentem wystawy w Wenecji, z ogromną przyjemnością zaprasza do swojej przestrzeni wystawienniczej. Kuratorem wystawy w Łodzi, podobnie jak w Wenecji, jest Bożena Czubak. Ciekawe, jak Goście, w nowej aranżacji, zaprezentują się w Atlasie Sztuki.

W przygotowanym w związku z wystawą w Atlasie Sztuki katalogu gorąco polecam lekturę eseju autorstwa Bożeny Czubak na temat Gości. Tekst ten pierwotnie opublikowany był w katalogu wydanym w związku z wystawą w Wenecji. Polecam także drugi tekst na temat projektu autorstwa Adama Mazura. Obowiązkowo należy przeczytać także zapis rozmowy, jaką z Krzysztofem Wodiczką po premierze Gości w Wenecji przeprowadziła Bożena Czubak.