„Dla każdej osoby bogatej musi istnieć coś, co wyjaśnia jej bogactwo: cechy dziedziczne, spadek, chciwość, inteligencja, fałszywość, wykorzystywanie biednych, bycie we właściwym miejscu o właściwej porze, posiadanie wysoko postawionych przyjaciół, łut szczęścia, napad na autostradzie czy co tam jeszcze. To, jakie rzeczy prowadza do bycia bogatym, jest, rzecz jasna, silnie zależne od kontekstu. To właśnie ze względu na różnice kontekstu nikt z nas nie ma obecnie szans, by wzbogacić się metodami Czyngis-chana, (całkiem innymi) metodami potomków Andrew Carnegiego czy (jeszcze odmiennymi) Liberacego, i tak dalej. Zatem skrajna wrażliwość na kontekst sposobów stania się bogaczem sprawia, że nieprawdopodobne jest istnienie teorii zostania bogaczem (wbrew temu, do czego starają się nas przekonać rozliczne poradniki sprzedawane na lotniskach).” Cyt. za: Jerry Fodor, Massimo Piattelli-Palmarini, Błąd Darwina, przeł. M. Gokieli, Warszawa 2018, s. 200 – 201 w kontekście Ziemi Obiecanej Andrzeja Wajdy.
Celem 5inLodz (biblioteki – a więc książek) nigdy nie było stanie się dominującym brandem sprzedawanym na lotniskach. Nawet gdy pilnie zindeksujecie każde ze słów z każdej z pięciu książek nie będziecie bardziej podobni do jej ofiarodawcy.
5inLodz stara się rozciągać kontekst możliwie najdalej, poza granice wyobraźni. Kontekst to słowo wplątane w naszą, łódzką historię. To słowo opisujące: splatanie, tkanie, łączenie razem. Precyzyjnie mówiąc działamy: cum contextum.

Zbieramy książki, kombinujemy, majsterkujemy, układamy je w dziwne konstelacje. „W grę musi wchodzić jakiś inny mechanizm.” Raczej zbiór, kolekcja, która równie dobrze może przypominać mechanizm, co organizm.
„Skoro dobór naturalny nie potrafi doprowadzić do stanu optymalnego, w grę musi wchodzić jakiś inny mechanizm. Bardzo prawdopodobne, że chodzi o zjawiska fizyki, chemii, procesy autokatalityczne, struktury dyssypatywne i zasady samoorganizacji jak również inne czynniki, które nauka odkryje we właściwym czasie.” (cyt. za: Jerry Fodor, Massimo Piattelli – Palmarini, Błąd Darwina, przeł. M. Gokieli, Warszawa 2018, s. 92).