Wystawa prac Rafała Sobiczewskiego to kolejna prezentacja twórczości artysty związanego z Łodzią w Atlasie Sztuki. Rafał Sobiczewski, absolwent łódzkiej ASP, obecnie jej adiunkt, ze swoją twórczością pozostaje poza głównym nurtem sztuki. To bez wątpienia świadomy wybór artysty, który w interesującej rozmowie z Piotrem Groblińskim, mówi: „przeważnie obraz powstaje kilka miesięcy, […] gotowy obraz posiada swoją energię, życie, blask. By tak było, musi zostać wykonana pewna praca. Czas spędzony przed obrazem zostaje w nim zaklęty, pozwala płótnu stać się obrazem, […]. Jeżeli materia stawia opór, dzieło ma szansę być wiarygodne, choć ten opór bywa bolesny”.
Zdaniem Magdaleny Wicherkiewicz, autorki tekstu nt. twórczości artysty, stawia on w niej „znak równości między cielesnym a duchowym aspektem istnienia”. Autorka zauważa, że w „malarstwie Sobiczewskiego jest coś trudnego, co powoduje, że odczuwamy rodzaj nieznośnej udręki, bolesną autentyczność malarskiego gestu i myśli. OgIądanie jego obrazów sprawia ból niemal fizycznie odczuwaIny, udręczenie, choć zarazem odczuwamy cień specyficznej czułości wobec przedstawianych postaci”.
Zachęcam także do lektury eseju o twórczości Rafała Sobiczewsklego autorstwa Łukasza Zaorskiego-Sikory. Autor podkreśla w nim, że „artysta podchodzi do swojej twórczości w zdecydowanie intuicyjny sposób, a samo malarstwo to w tym przypadku proces – nieustanna walka z materią, ale także konwencjonalnymi, ograniczającymi nas sposobami komunikacji”.
Niniejszy katalog jest inny od dotychczas publikowanych – jest dziełem Remigiusza Wojaczka tworzącego wspóInie z Rafałem Sobiczewskim i trojgiem innych artystów grupę Human Ex.
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Atlasa Sztuki i zobaczenia efektów zmagań artysty z materią.