fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Twożywo: WYbór ObRAZ + Nihil Negativum

Jacek Michalak

[…]

W tekście towarzyszącym wystawie, a opublikowanym w niniejszym katalogu, Stach Szabłowski, pisząc o grafikach Twożywa inspirowanych twórczością Emila Ciorana, pyta: „Czym są te grafiki? Ilustracjami do Ciorana? Aktami dekonstrukcji jego literatury? Afirmacją czy krytyką jego myśli? I czym jest sam tekst Ciorana? Bohaterem, tematem, tworzywem? Kto jest autorem tej książki? Twożywo czy jednak wciąż rumuński myśliciel?”.

W katalogu wystawy publikujemy także dwa wywiady z artystami. Twożywowcy mówią o komunikacji, języku, Cioranie, świadomości, o swojej karierze i związanych z nią wyborach. Te dwie ciekawe rozmowy świetnie się wzajemnie uzupełniają. Gorąco zachęcam do ich lektury.

Czytanie Ciorana to nie jedyny projekt zrealizowany dla Atlasa Sztuki. W naszej przestrzeni artyści wrócili do niezrealizowanego wcześniej, z powodu obaw organizatorów ich wystawy w Europie Zachodniej, projektu Nihil Negativum. Oba projekty łączą się ze sobą, zaś sami artyści w rozmowie z Leszkiem Jażdżewskim mówią o nich, że: „Ponieważ tematycznie i klimatycznie Nihil Negativum pasuje do Ciorana, używamy go jako dopełnienia. Mieliśmy przemyślany projekt w formie 26 murali, który miał być realizowany w Łodzi, ale nie udało się znaleźć odpowiedniej przestrzeni – potrzebna była długa ściana. Prawie każdy obrazek zawiera literę hasła głównego, układają się w hasło. Wpadliśmy na pomysł, żeby wydać je w książce, w której Nihil Negativum znajdzie się w formie wkładki. To dodatek zupełnie autorski, taki appendix do całości. Inny formalnie, ale podobny – również w kolorze czarnym i chyba będzie pasował do Ciorana”.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Atlasa Sztuki i zobaczenia dwóch najnowszych projektów laureatów Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne z 2006 roku. Przyznając nagrodę, tygodnik „Polityka” w uzasadnieniu swojego werdyktu napisał, że laur jest za: „sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”.

Stach Szabłowski

„Sądzę, że obcując ze sztuką szczególnie dużo można dowiedzieć się o sobie samym – mówi Mariusz Libel z Twożywa w rozmowie z Piotrem Kosiewskim. Trzeba jednak pamiętać, że np. film