fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Ludwig Wilding: Przestrzeń – Ruch – Czas

Jacek Michalak

„Polacy słabo widzą”, to odpowiedź jaką usłyszałem od profesor Marii Poprzęckiej na pytanie, dlaczego osoba Ludwiga Wildinga i jego twórczość jest zupełnie nieznana w Polsce. Ludwig Wilding to uznany w Europie Zachodniej twórca. Otwarcie, w maju tego roku, jego retrospektywnej wystawy zatytułowanej Visuelle Phänomene w Museum für Konkrete Kunst w Ingolstadt zgromadziło tłumy widzów z Europy Zachodniej. Ja sam z trudem przemieszczałem się pomiędzy kolejnymi salami wystawienniczymi. Prace artysty, który w tym roku skończył 80 lat, znajdują się w wielu kolekcjach europejskich i amerykańskich.

Nieznajomość twórczości Ludwiga Wildinga w Polsce wynika zapewne także z faktu, iż op-art nie był w naszym kraju szczególnie popularny. Sam artysta zwraca uwagę, że ten kierunek w sztuce poprzez swoją nazwę niejako ograniczył, zawęził odbiór prac do tego co optyczne, co trafia do widza poprzez oczy. Wszystkich, których interesuje twórczość Ludwiga Wildinga gorąco zachęcam do lektury zapisu rozmowy, jaką z twórcą niezwykłych wzrokowych fenomenów, bo tak określane są dzieła artysty, przeprowadził Krzysztof Cichoń. To ciekawa rozmowa z człowiekiem, któremu przez lata swojej twórczości dane było uczestniczyć w wielu ważnych wydarzeniach. Polecam także tekst napisany przez Ludwiga Wildinga, w którym objaśnia założenia swojej twórczości. W Atlasie Sztuki pokażemy 60 prac artysty z różnych okresów działalności. Z przyjemnością zapraszam do odwiedzenia Atlasa Sztuki i zobaczenia prac Ludwiga Wildinga.

Ludwig Wilding

IDEA Idea powstaje w naszym umyśle, poszukując za pomocą wyobraźni właściwej drogi do realizacji, wybierając, być może poprzez eksperymenty, właściwy materiał, technikę i kolor. Właściwa forma zostaje określona poprzez treść,