fbpx

Bo nie jest światło,
by pod korcem stało

Czekalska + Golec / Contract Killer

Jacek Michalak

Z przyjemnością polecam Państwu lekturę katalogu przygotowanego z okazji wystawy Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca w Atlasie Sztuki. Cieszy mnie to, że zaproszenie do jego redagowania przyjęła trójka znawców sztuki: Sebastian Cichocki, Krzysztof Cichoń i Adam Mazur. Zachęcam do lektury tekstu na temat twórczości duetu artystów, jak i do przeczytania wywiadów z twórcami.

Sebastian Cichocki w rozmowie z artystami zauważa, że zajmują oni „bardzo specyficzne miejsce na mapie praktyk i strategii artystycznych w Polsce. Konsekwentnie przenosząc ideologiczne zaangażowanie, związane z obroną praw zwierząt na pole sztuki, płynnie przechodząc w obszar aktywizmu, cedując autorstwo swoich prac na inne istoty-gatunki…”. Jak dalej zauważa Cichocki taka postawa ma swoje konsekwencje – artyści funkcjonują nieco na peryferiach muzealno-galeryjnych.

Krzysztof Cichoń rozmawia z Tatianą Czekalską i Leszkiem Golcem o awatarach, pieniądzach zarabianych przez artystów, zasadach religijno-zewnętrznych i wewnętrznym światopoglądzie, wykształceniu artystycznym, sferze materialnej i niematerialnej, komarach i muszkach owocowych, nieostrych zdjęciach i o fotografowaniu kotów. Adam Mazur w swoim tekście na temat twórczości duetu artystów podejmuje próbę usytuowania ich wśród zjawisk współczesnej sztuki.

Konstruując program wystawienniczy Atlasa Sztuki, staramy się, aby był on różnorodny. Zaproszenie do współpracy Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca – artystów zajmujących, zarówno z powodów artystycznych, jak i filozoficznych, osobne miejsce we współczesnej sztuce polskiej nie powinno nikogo dziwić. Zapraszam do Atlasa Sztuki na wystawę Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca zatytułowaną Contract Killer, jestem głęboko przekonany, iż będzie to interesujące spotkanie z twórczością utalentowanych artystów, które pozwoli nam „wziąć głębszy oddech i spokojnie pomyśleć o wszystkim w inny niż na co dzień sposób”.