Film Anki Leśniak „Muzy Łodzi Kaliskiej” po raz pierwszy publicznie zaprezentowany został w trakcie Sympozjum „300 lat Łodzi Kaliskiej”, które we wrześniu 2009 roku odbyło się w Darłowie. Praca wzbudziła spore zainteresowanie wśród odbiorców. Autorka nagrała rozmowy z ośmioma kobietami, które w różnych okresach czasu były Muzami grupy artystycznej Łódź Kaliska. Muzy ciekawie opowiadają o swojej współpracy z Łodzią Kaliską, a że ta współpraca była niestandardowa, zaś wszystkie Muzy to kobiety inteligentne i wykształcone (w ósemce muz są: architekt, psycholog, dwie dziennikarki, historyk sztuki, księgowa, projektantka bielizny damskiej, pracownik socjalny), a do tego kreatywne i otwarte na świat – powstał bardzo interesujący materiał. Film Anki Leśniak, w mojej ocenie, to ważny głos we współczesnej dyskusji o roli kobiet w sztuce, a także o feminizmie. Po obejrzeniu pracy w Darłowie uznaliśmy, wspólnie z Andrzejem Walczakiem, że należy pokazać ją w Atlasie Sztuki.
Jest dla mnie oczywiste, że nie wszystkim ten projekt się spodoba. Zastanawiając się, kto mógłby napisać teksty o projekcie artystki, zwróciłem się do kilku osób. Wybrałem tylko kobiety. Moją propozycję napisania tekstu bez wahania przyjęły prof. Maria Poprzęcka, Ewa Gorządek i Karolina Jabłońska. Powstały trzy interesujące, bardzo różne w swoim charakterze teksty na temat projektu.
Propozycji napisania tekstu na temat Muz Łodzi Kaliskiej nie przyjęły dwie zdeklarowane feministki. Przeprowadzenie rozmowy z Anką Leśniak powierzyłem dr Adamowi Mazurowi. Gorąco polecam lekturę tekstów na temat filmu oraz wywiad z artystką. To bardzo ciekawy materiał, który może spowodować szerszą dyskusję o roli kobiet w sztuce. Do katalogu dołączona jest płyta DVD z filmem Anki Leśniak.
Serdecznie zapraszam do przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki, w której pokażemy nie tylko film. Zapraszam także serdecznie na wernisaż wystawy, w którym obok Anki Leśniak wezmą udział Muzy Łodzi Kaliskiej oraz członkowie grupy Łódź Kaliska. Koniecznie trzeba odwiedzić Atlas Sztuki w dniu otwarcia wystawy, aby przekonać się, czy prawdziwa jest przewrotna teza postawiona przez prof. Marię Poprzęcką: „A może po prostu – Łódź Kaliska jest kobietą”.