Olga Nieścier / Sukienka / The Dress
25.06 – 1.08.2004
June 25 – August 1, 2004

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


ZAWSZE KOBIETA. Nigdy jedna, jej świat rzeczy pięknych, lęków, spraw ważnych, najgłębszych. Wybrała sukienkę i tym samym pozwoliła sobie zrobić zdjęcie. Najpierw ona i jej wnętrze, potem sukienka, obiektyw i ci, którzy zechcą współtworzyć Obraz. To proces, który pomoże wypreparować z Obrazu subiektywne doznania. Pozostawić tę prawdę, która tkwi głęboko w każdym z nas. Abyśmy dostrzegając drugiego w jego odrębności dostrzegli to, co umyka nam, uniemożliwiając dotarcie do świata.

WYBIERASZ istniejącą już kompozycję. Dzięki Tobie uniknie ona skończonej Formy. Wybrałeś tę, która Cię poruszyła, może to tylko cichy sygnał, może moment, który budzi w Tobie chęć świętowania. Bo oto znajdujesz gotów do oszlifowania diament. Weź go delikatnie w ręce. Dotykasz dokonania wcześniejszej Osoby. Kontynuuj je. Tylko wspólnie zdołamy ocalić prawdę - tylko tak ocalimy siebie.

TWORZYSZ. Chcemy by była to nieskrępowana niczym, wolna twórczość, tak abyś zaistniał Obrazem intrygującej zagadki siebie samego. Każdą z postaci możesz dowolnie przesunąć. Możesz ją usunąć i wprowadzić inną. Dajemy Ci do dyspozycji chaos i pragniemy byś podporządkował go prawu twórczemu, a w ten sposób pomógł porządkować świat. Zrób to rzetelnie. Powstaje Obraz, malarski zapis tego, co nosisz w sobie, co buduje się nagle na zewnątrz Ciebie. Kiedy tworzysz Obraz, świat zwalnia na chwilę.
OCZEKIWANIE. Czekamy teraz razem, patrząc jak inne konkrety biorące udział w eliminacjach oczyszczają się z tego, co nie jest istotne, jak inni wybierają Twój konkret, aby dalej go rozwijać lub odrzucają go nie znajdując w nim dość blasku prawdy (bo może zdołałeś pokazać tylko własna maskę). Obraz wyzwolił się z uścisku skończonej Formy. Zawsze inny a wciąż ten sam. Kolejny obraz w ATLASIE SZTUKI. Twój. Jeszcze na końcu, ale też na początku długiej drogi przebijania się i olśniewana świata. Obraz, który wzbudza największe upodobanie jest zawsze na początku. Choć zostanie namalowany i pokazany w ATLASIE SZTUKI będzie jedynie etapem, pierwszym ze znaków na drodze do odzyskania utraconego poczucia rzeczywistości. Ale już wtedy można będzie powiedzieć: JESZCZE NIGDY SZTUKA NIE ZOBACZYŁA TAK DUŻO.

ZAPISUJESZ. Moment wydaje się olśniewający, najciekawszy, najbardziej intymny, a więc prawdziwy. Pojawia się kolejny konkret, staje się rzeczywistością, wciąż czekającą. Pozostawiasz swój Obraz otwartym - w miejscu, w którym sam swoim wyborem pokazujesz się innym. Zostawiając swoją sygnaturę dajesz nam gwarancję, że to, co zrobiłeś jest autentyczne. Że maksymalnie zbliżyłeś się do Obrazu, który przedstawia niczym nie przesłonięty widok na Ciebie. Musi wyjść na jaw, czy bogactwo, różnorodność wewnętrznego doświadczenia może być przełożone na bogactwo, różnorodność sztuki. To mądrość i dar ukryte w formie Obrazu, który wyrzekł się wiedzy urzeczywistnienia samego siebie.


Three hundred and fifty guests watched like one of the exhibition's theses became real: We have eight dresses for you. You have to choose one. When you put it on, both the world and you become more beautiful. You will do the thing only women can do easily - you will change chaos into cosmos.

Olga Nieścier, the artist and designer, finished Akademia Sztuk Plastycznych (Academy of Art) in Lodz. She showed eight pretty dresses. Designing them she used patterns from different parts of the world. The most important thing in this exhibition is the show. The women can put the dresses on and become models. Their photos will be shown on web site.

To become a model is just the beginning of the project "The Dress". All the visitors of the mentioned web site can design their own projects using the photographs from this site. They can also vote for the most interesting photo. The models from five photos will be awarded. The digital camera is the prize.
In this way, the art of designing and the art of photography have met in one place. As the exhibition has been alive in two worlds - the real one and virtual, the full picture we will see on August 1, when it comes to its end.